Niezależnie od tego, czy preferujesz zachowawcze, czy odważne kolory w aranżacji wnętrz, musisz wiedzieć, jak je łączyć, by stworzyć spójną kompozycję. Czy jeden kolor na całości to jedyna słuszna opcja, czy też można zestawić ze sobą kilka barw z udanym rezultatem? Podpowiadamy.
Kolorystyczne inspiracje w wykończeniu wnętrz
- Podstawy harmonijnej aranżacji ścian
- Mądre wybory mebli
- Tekstylia – subtelne dodatki
- Łączenie kolorów i faktur
Podstawy harmonijnej aranżacji ścian – jak wybrać farby, okładziny i tapety?
Liczba strategii dopasowywania do siebie barw jest duża. Na którą się zdecydować? Sprawdź te poniższe, które cieszą się obecnie największym powodzeniem wśród inwestorów i projektantów wnętrz.
- Monochromatyczna fantazja – choć przez długi czas jednokolorowe aranżacje były uznawane za mało efektowne, w ostatnim czasie zostały odkryte na nowo. Zawdzięczają to przede wszystkim swojej uniwersalności, dzięki której pasują do każdego wnętrza. Urządzając przestrzeń w oparciu o jeden kolor, zwróć uwagę na to, że w rzeczywistości może się na niego składać kilka różnych odcieni. Przykładowo, w białej aranżacji możesz zestawić ze sobą elementy w barwie alabastrowej, kości słoniowej, kremowej, perłowej i écru.
- Spokojna baza z kolorowym twistem – to również jedna z najmodniejszych propozycji do nowoczesnych wnętrz. Koncept jest piękny w swojej prostocie. Wybierasz jeden kolor bazowy i jeden barwny akcent, który ożywi aranżację i będzie wyróżniać się na jej tle. Przykład? Narożnik w odcieniu navy blue usytuowany na tle minimalistycznej, białej ściany.
- Aranżacja w kolorach pokrewnych – z tego pomysłu mogą skorzystać osoby, które preferują bardziej barwne wnętrza. Zanim przystąpisz do działania, spójrz na tzw. koło barw, czyli okrągły diagram przedstawiający zasady mieszania się barw. Aby osiągnąć spójną aranżację, możesz zastosować w pomieszczeniu barwy, które leżą tuż obok siebie, czyli np. żółć + pomarańcz + czerwień albo fiolet + niebieski + zielony. Dzięki temu, że łączy je wspólny mianownik, zawsze będą się dobrze komponować.
- Harmonijny kontrast – korzystając z koła barw, można również zestawić ze sobą barwy na zasadzie kontrastu, zyskując przy tym pewność, że będą do siebie pasować. W tym celu sięgnij po odcienie, które leżą naprzeciwko siebie, np. żółć + fiolet.
Niezależnie od tego, którą z powyższych opcji wybierzesz, zwróć uwagę na to, by nie przesadzić z liczbą kolorów pojawiających się w aranżacji. Najlepiej, jeśli nie będzie ich więcej niż 3, a proporcje między nimi wyniosą 60% (kolor główny); 30% (kolor dodatkowy); 10% (kolor akcentujący).
Mądre wybory mebli – jak dopasować kolory i tekstury do wnętrza?
W odniesieniu do mebli pod uwagę należy wziąć nie tylko sam odcień, ale również teksturę materiału. Łącząc ze sobą elementy o gładkiej fakturze, możesz osiągnąć płaski efekt. Z kolei mieszając ze sobą kilka różnych rodzajów wykończeń, dodasz aranżacji głębi i naturalności.
Jakimi zasadami kierować się przy zestawianiu różnych tekstur w ramach jednego projektu wnętrza? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą Ci to ułatwić.
- Jeśli nie masz pomysłu na wprowadzenie faktury do pomieszczenia, rozważ zastosowanie w tej roli naturalnego drewna. Cechuje się uniwersalnym charakterem i pasuje do wielu stylów aranżacyjnych.
- Subtelniejsze wykończenia doskonale nadają się jako baza, na tle której umieścisz mniejsze, a przy tym bardziej wyraziste elementy.
- Naturalne materiały (drewno, rattan, wiklina, len i bawełna) świetnie się ze sobą komponują. Dobrym pomysłem może okazać się też zestawienie ze sobą różnych materiałów stworzonych ręką człowieka (np. szkło z metalem i betonem architektonicznym).
Tekstylia – subtelne dodatki, które wprowadzą harmonię do Twojego domu
Urządzając wnętrze, skupiasz się najpewniej na ścianach i meblach, które stanowią trzon aranżacji. Myślisz, że na dekoracyjne elementy przyjdzie czas później, gdy wszystko będzie już gotowe? Naszym zdaniem to nie najlepszy pomysł i już wyjaśniamy, dlaczego tak sądzimy.
Jeśli pominiesz ten etap podczas planowania wystroju wnętrza, możesz wnieść do aranżacji chaos poprzez nieprzemyślane decyzje, również w kontekście kolorów. Choć takie akcenty zajmują jedynie ułamek projektu, to jednak mogą zniweczyć całą resztę wypracowanego efektu. Warto więc dopracować ten szczegół zawczasu, aby wszystko miało swoje miejsce i tworzyło spójny oraz przyjemny dla oka rezultat.
Tekstylia doskonale sprawdzą się w roli nośnika koloru akcentującego, jeśli zdecydujesz się na zastosowanie w pomieszczeniu trzech różnych barw. Kolorowe zasłony, poduszki na kanapie czy choćby podkładki na stole będą stanowić kontrast dla reszty kompozycji kolorystycznej we wnętrzu.
Szeroki wybór artykułów, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu harmonijnego efektu, znajdziesz w Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu. Na miejscu znajdziesz też wiele inspiracji i pomysłów na to, jak uatrakcyjnić przestrzeń użytkową, nie tracąc na jej funkcjonalności. Z porad ekspertów, którzy są do dyspozycji klientów odwiedzających galerię, możesz też skorzystać online. Sprawdź, chociażby serię webinarów Urządzamy bez Dramy, które są prowadzone przez Sylwię Gulewicz-Wysocką i dostępne całkowicie za darmo.
Jak połączyć kolory i faktury, aby stworzyć spójną aranżację wnętrza?
Stając przed wyborem odcieni wiodących w aranżacji, nie warto bać się mocnych kolorów. O ile przygotujesz dobry projekt ze szczegółową wizualizacją, łatwo połączysz ze sobą elementy w różnych barwach w taki sposób, by tworzyły harmonijną całość.
A co jeśli po pewnym czasie obecna aranżacja Ci się znudzi? To żaden problem. Większość ścian utrzymana w uniwersalnym bazowym kolorze może pozostać bez zmiany. Wystarczy tylko zmienić barwne akcenty (np. jedną ścianę w kontrastującym odcieniu lub z barwną tapetą) oraz dodatki, by uzyskać aranżację o zupełnie odmiennym charakterze.