Grzejnik na podczerwień — jak to działa i kiedy warto się na niego zdecydować?

Grzejnik na podczerwień — jak to działa i kiedy warto się na niego zdecydować?

Ogrzewanie na podczerwień na pewno nie jest tak rozpoznawalne, jak klasyczne sposoby na ogrzanie mieszkania. Nie oznacza to jednak, że nie jest to opcja warta rozważenia. Sprawdźmy zatem, czym jest ogrzewanie na podczerwień, czy i kiedy jest sens zastosowania go we własnym domu.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Promieniowanie podczerwone znajduje zastosowanie w pilotach do sprzętów RTV, fotografii, astronomii, wojskowości, a także w ogrzewaniu. Grzejnik na podczerwień przetwarza prąd w ciepło – to najprostsze wytłumaczenie jak działa ten rodzaj ogrzewania. Na początku ogrzewane są osoby i przedmioty znajdujące się w zasięgu promieniowania. Przy tradycyjnym ogrzewaniu działa to odwrotnie, czyli mniej korzystnie. To sprawia, że grzejniki na podczerwień są urządzeniami bardziej efektywnymi. Odczuwanie emitowanego przez nie ciepła porównać można do tego, jakie czujemy, stojąc w chłodny dzień w nasłonecznionym miejscu.

Zerknijmy na zalety i wady

Według producentów paneli grzewczych ogrzewając podczerwienią, mamy możliwość zredukować koszty nawet o 70% w porównaniu z metodami tradycyjnymi. Kształt comiesięcznych rachunków zależy od tego, czy nasz dom jest szczelny i dobrze zaizolowany. Wysoka nośność cieplna to zdecydowanie jeden z największych plusów. Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem współgra z fotowoltaiką, co generuje wymierne oszczędności. Dzisiejsza technika umożliwia zdalne włączenie ogrzewania, a to znaczy, że nasz ogrzewany podczerwienią dom może nagrzać się przed naszym przyjazdem.

Pamiętajmy, że ta metoda nie ogrzewa powietrza. Zanim zdecydujemy się na montaż grzejników na podczerwień, zróbmy wyliczenia, czy w naszym przypadku taki pomysł się opłaca. Jeżeli mieszkamy w domu starym, źle ocieplonym, zakup paneli grzewczych może okazać się nieopłacalny. Czasami zła izolacja wiąże się ze zjawiskiem znanym jako syndrom chorego budynku. Jest to zbiorcza nazwa określająca dolegliwości związane z przebywaniem w konkretnym budynku, co ma związek z jakością krążącego w nim powietrza. Źródło takich problemów drzemie zwykle w wadach konstrukcyjnych.

Ile to kosztuje?

Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od jakości izolacji domu, szczelności okien, wielkości domu oraz aktualnych cen prądu. Podwyżki, które nie tak dawno temu odczuliśmy w naszych budżetach, mogą powodować zastanawianie się nad sensem inwestowania w ogrzewanie na podczerwień. Nic nie zmienia faktu, że miesięczne wydatki można w tym wypadku próbować oszacować. Przyjmuje się następujące wartości:

*170 – 200 kWh/m² w przypadku starszych nieocieplonych domów;
*140 – 160 kWh/m² w przypadku starszych domów ocieplonych
* 80 – 120 kWh/m² w przypadku domów nowych
* 50 – 70 kWh/m² w przypadku domów energooszczędnych.

Zdaniem producentów warto założyć, że średni koszt ogrzewania metra kwadratowego wyniesie od 3 do 5 zł. W przypadku domu 100-metrowego miesięczny koszt ogrzewania będzie nas kosztował od 300 do 500 zł. W skali roku da to wydatek rzędu 4000 zł.

Jeśli chcesz być pewny, czy jest to inwestycja dla Ciebie, zwróć się do specjalisty z prośbą o przygotowanie wyliczeń. Grzejnik na podczerwień może zdać egzamin, ale, jak zaznaczyliśmy, muszą najpierw zajść sprzyjające temu warunki.

https://www.termofol.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − dziewięć =