6 zasad, jak prawidłowo dbać o materac

6 zasad, jak prawidłowo dbać o materac

Zdrowy i spokojny sen to niezwykle istotny aspekt prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Aby zapewnić sobie właściwy komfort podczas spania, niezbędne są dobrej jakości materace. Jednak sam zakup właściwego produktu nie wystarczy. Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i dbanie zarówno o piankowy artykuł małych rozmiarów, jak i często wybierany model kieszeniowy o wymiarach 160 x 200 cm. Sprawdź, jak dbać o materace, aby posłużyły jak najdłużej i nie traciły swoich właściwości.

Typ materaca a jego pielęgnacja – czy rodzaj ma znaczenie?

Obecnie do wyboru mamy różnego rodzaju materace do spania, które różnią się nie tylko rozmiarem i grubością czy stopniem twardości, ale też zawartością. Wśród najpopularniejszych produktów można wyróżnić materace piankowe, kieszeniowe, sprężynowe, lateksowe, kokosowe, a także różne modele będące połączeniem tych typów. Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi właściwościami. Jednak ogólne zasady dotyczące pielęgnacji podłoża do spania są bardzo podobne.

Czynności związane z dbaniem o materace nie zależą również od wielkości produktu. Takie same działania warto wykonywać w przypadku posiadania wypełnienia w rozmiarze 160 x 200 cm, 90 x 200 cm, jak i artykułów przeznaczonych do łóżek dziecięcych.

Podstawowe zasady dbania o materac dwuosobowy 160 x 200 cm i jednoosobowy

Odpowiednie dbanie zarówno o popularny materac 160 x 200 cm, jak i inne rozmiary to zaledwie kilka prostych kwestii, o których warto pamiętać zarówno przed zakupem produktu, jak i podczas użytkowania. Należą do nich:

  • wybór solidnego stelaża pod materac, gęstego i elastycznego, co zminimalizuje ryzyko powstawania nierówności i zagnieceń oraz wydłuży żywotność produktu,
  • równomierna eksploatacja i obracanie materacy – w tym celu należy średnio co 2–6 miesięcy obracać materac w kierunku głowa-nogi oraz odwracać góra-dół, jeżeli produkt jest dwustronny (np. materac kieszeniowy 160 x 200 cm),
  • wietrzenie sypialni i zapewnienie dostępu świeżego powietrza również od spodu produktu (szczególnie w łóżkach kontynentalnych), co zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów.

Jak czyścić materace?

Zarówno materac w rozmiarze 160 x 200 cm, jak i produkty w innych rozmiarach należy regularnie odkurzać. W tym celu dobrze jest użyć tradycyjnego odkurzacza, który usunie nie tylko kurz, ale też martwy naskórek, włosy czy resztki jedzenia będące pożywką dla pleśni i bakterii. W przypadku plam należy usuwać je za pomocą wilgotnej szmatki nasączonej z mydłem. Jednak ważne jest, aby wilgoć nie dostała się w głąb materaca.

Doskonałym zabezpieczeniem jest stosowanie specjalnych ochraniaczy na materace zakładanych na gumki, które zabezpieczą powierzchnię produktu przed plamami. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy wyprać w pralce zgodnie z zaleceniami i ponownie założyć.

Każdy z popularnych rozmiarów produktów, w tym materac 160 x 200 cm, łóżka, jak i produkty do łóżeczek dziecięcych różnego typu znajdziesz w internetowym sklepie meblowym Magnat. To gwarancja najwyższej jakości i uzyskania szczegółowych porad w zakresie pielęgnacji poszczególnych typów artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − cztery =